MDKF działający przy II LO im. C. K. Norwida w Krasnymstawie został zaproszony przez dyrektora Krasnostawskiego Domu Kultury Damiana Kozyrskiego do wzięcia udziału w warsztatach animacji w ramach 3. Festiwalu Filmów Młodego Widza WĘDRUJĄCE ALE KINO!
a001

Organizatorem objazdowego festiwalu, który wyruszył w trasę po całej Polsce 8 października 2012 r., jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Warsztaty animacji odbyły się w dniach 22-23 października 2012 r. Wzięło w nich udział 9 uczniów z II LO w Krasnymstawie, 2 uczniów z Gimnazjum nr 4 w Małochwieju Dużym i uczeń ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Krasnymstawie. W pierwszym dniu warsztatów animatorka Paulina Wyrt i Kasper Piasecki – twórca filmów podróżniczych i eksperymentalnych - zapoznali uczestników zajęć z technikami animacji, omówili etapy tworzenia filmu i plany filmowe. Następnie stworzono giełdę pomysłów, opracowano plan pracy i wykonano storyboardy. Drugiego dnia uczniowie pod kierunkiem animatorów wykonali scenografię rysunkową, zdjęcia w plenerze i zanimowali przygotowane elementy za pomocą aparatów cyfrowych przy stanowiskach do animacji. 

Pokaz filmu animowanego „Jak ryby w Krasnymstawie” zrealizowanego na warsztatach odbył się 24 października 2012 r. w czasie gali zamknięcia festiwalu. Podczas uroczystości można było obejrzeć także film animowany „Jedna druga” uczniów z Gimnazjum nr 4 w Krasnymstawie, którzy pracowali w oddzielnej grupie warsztatowej. Laureatem części konkursowej ocenianej przez jury składające się z uczniów krasnostawskich szkół został film „Lekcja marzeń” w reż. Sebastiana Groblera. Po uroczystym zamknięciu festiwalu przez burmistrza Miasta Krasnystaw Andrzeja Jakubca odbyła się projekcja filmu „Korczak” w reż. Andrzeja Wajdy. 

Ewa Magdziarz - opiekun MDKF „Iluzjon”