Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Krasnymstawie zostali zaproszeni do udziału w projekcie „Teatr Wierszalin w sieci”. Dariusz Matys - koordynator pracy artystycznej zaproponował zainteresowanym klasom udostępnienie nagrania przedstawienia „Dziady. Noc druga”. W opisie spektaklu można przeczytać słowa twórcy Teatru Wierszalin i reżysera spektaklu Piotra Tomaszuka: przeczytać Mickiewicza - to jedno. Zrozumieć Mickiewicza - to drugie. Ale usłyszeć Mickiewicza, to coś jeszcze zupełnie innego.


Osobiście, po dwóch latach spędzonych na pracy nad "Dziadami", mam wrażenie, że są one wielką partyturą. Ta muzyka ukryta jest w słowach, to requieum dedykowane męczennikom "narodowej sprawy". W umówionym czasie, czyli 19 maja w przestrzeni teatralnej online z młodzieżą spotkali się: reżyser „Dziadów. Nocy drugiej” Piotr Tomaszuk, aktor Rafał Gąsowski, który wcielił się w postać Konrada, oraz Dariusz Matys grający role ks. Piotra i Senatora. Reżyser i aktorzy Teatru Wierszalin połączyli się za pomocą Skype’a z uczniami z klas: I AG, I BG, II A i II B oraz nauczycielami, aby rozmawiać o spektaklu, Mickiewiczu, poezji, teatrze… W tym dniu odbyły się 2 spotkania autorskie: o 11.00 - dla klas pierwszych, o 11.50 – dla klas drugich. Wirtualny spektakl teatralny, który uczniowie obejrzeli w ramach Objazdu Mickiewiczowskiego, skłonił ich do refleksji związanych w teatrem, zawodem aktora oraz problematyką, tak ważnego w literaturze polskiej, dramatu romantycznego. Młodzież zadawania liczne pytania, na które w sposób pogłębiony i pasjonujący odpowiadali reżyser i aktorzy. Te dwa niezwykłe spotkania zostały zarejestrowane i uczestnicy rozmów przez Skype’a mogą je ponownie obejrzeć, ponieważ nagranie będzie dostępne przez 30 dni. Zostały także zarejestrowane liczne pytania, które świadczą o przygotowaniu uczniów do spotkania i zainteresowaniu tematem wydarzenia.
Warto wspomnieć, że informacje o wirtualnym projekcie Teatru Wierszalin zostały przesłane przez Damiana Kozyrskiego – dyrektora KDK. Wydarzenie (wirtualny pokaz spektaklu oraz 2 spotkania autorskie) zostało zorganizowane dla uczniów „Norwida”, za zgodą dyrektor II LO Anny Antygi, z inicjatywy Ewy Magdziarz. W organizację przedsięwzięcia w trakcie nauczania zdalnego włączyli się następujący nauczyciele: Renata Czerniak, Joanna Szufnara, Monika Adamczuk- Szamik, Bożena Szafran – Ogonowska, Elżbieta Kargul, Dorota Mąka, Katarzyna Dubaj-Serwatka oraz Leszek Kluch.
Twórca Teatru Wierszalin i reżyser spektaklu Piotr Tomaszuk zaprosił uczestników wirtualnego wydarzenia na spektakl organizowany w ramach Objazdu Mickiewiczowskiego, który odbędzie się jesienią w Krasnostawskim Domu Kultury.
Warto także zapoznać się z materiałem udostępnionym przez Dariusza Matysa - koordynatora pracy artystycznej Teatru Wierszalin:
Tekst i zdjęcia: Ewa Magdziarz