„Ojczyzno moja! W życiu tyle razy
Pytałem serca, gdzie Cię szukać trzeba?”

W II LO im. C. K. Norwida uroczyście obchodzono 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji wspólnie zaśpiewaliśmy 4 - zwrotkowy hymn narodowy. W ten sposób włączyliśmy się w akcję ogłoszoną przez Ministra Edukacji Narodowej bicia „Rekordu dla Niepodległej”. Za przygotowanie uczniów była odpowiedzialna pani Joanna Szufnara. W dalszej części młodzież pod kierunkiem nauczyciela historii Marka Nowosadzkiego zaprezentowała wzruszający montaż słowno-muzyczny upamiętniający tragiczne losy Polaków w okresie zaborów, polskie drogi do niepodległości oraz atmosferę pamiętnego 11 listopada 1918 roku. Przypomniano rolę „Ojców Niepodległości” – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa. Ignacego Daszyńskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego i wielu innych bezimiennych bohaterów, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę. W akademii udział wzięli: Maja Czajka, Filip Rybczyński, Rita Kulczyńska, Katarzyna Wójcik, Klaudia Sadlak, Wiktoria Mazurek, Piotr Burak, Chomik Klaudia, Małgorzata Wysocka, Wiktoria Siembiga, Wiktor Mazur, Patrycja Czerwonka, Karolina Chodun, Patrycja Dorota, Emilia Kasperek, Martyna Spyra, Karolina Bak, Wiktoria Dworuga, Weronika Guz.

Oprawę techniczną zapewnili Andrzej Szałaj i Paweł Kurek, a dekorację zaprojektowała i wykonała pani Joanna Szufnara oraz uczennice Julia Lisowska, Karolina Chodun i Wiktoria Wójtowicz. Dziękując młodzieży za przygotowanie podniosłej uroczystości dyrektor szkoły pani Anna Antyga podkreśliła, jak ważne są wartości patriotyczne w procesie wychowawczym młodych ludzi oraz w jaki sposób należy z szacunkiem i godnością obchodzić święta narodowe.