Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/norwidlks/domains/norwidkrasnystaw.pl/public_html/images/galerie/GALERIE2018/KULnorwid

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/GALERIE2018/KULnorwid

16 października 2017 r. w Collegium Jana Pawła II na KUL w Lublinie odbyła się uroczystość wręczenia medalu „Za zasługi w upowszechnianiu twórczości Cypriana Norwida” Panu Profesorowi Rolfowi Fieguthowi z Uniwersytetu we Fryburgu.

Ten wybitny niemiecki slawista, germanista i tłumacz jest znawcą nie tylko twórczości Cypriana Norwida. Badał również utwory m. in. Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Brunona Schulza, Witolda Gombrowicza czy Stanisława Różewicza. W 2009 r. został wyróżniony Medalem za Zasługi dla UAM. Spotkanie na KUL-u rozpoczął Prezes Fundacji Norwidowskiej prof. dr hab. Józef Fert. Natomiast laudację wygłosiła prof. dr hab. Mirosława Hanusiewicz-Lavallee. Uroczystość wręczenia medalu zakończył wykład pt. „Chrześcijaństwo dla wszystkich. Garść uwag o Quidamie Norwida” wygłoszony przez Laureata. Po wysłuchaniu odczytu uczestnicy spotkania dyskutowali na jego temat, rozważając kwestie dotyczące czasu, wartości czy kreacji bohaterów w Quidamie. W uroczystości wzięło udział wielu wybitnych norwidologów, m. in. prof. dr hab. Grażyna Halkiewicz-Sojak z UMK w Toruniu, prof. dr hab. Stefan Sawicki z Lublina (do 1999 r. pracownik naukowy KUL) prof. dr hab. Józef Fert z KUL, którzy gościli w naszej szkole w poprzednich latach z okazji Ogólnopolskiego Konkursu Norwidowskiego. Na zaproszenie dra Włodzimierza Torunia z Fundacji Norwidowskiej II Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Krasnymstawie reprezentowali p. Anna Antyga – dyrektor szkoły, p. Ewa Magdziarz – nauczyciel języka polskiego oraz p. Marek Nowosadzki – nauczyciel historii, przewodniczący Rady Powiatu Krasnostawskiego.

Tekst i zdjęcia: Ewa Magdziarz
{gallery}GALERIE2018/KULnorwid{/gallery}