Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/norwidlks/domains/norwidkrasnystaw.pl/public_html/images/galerie/GALERIE2018/dzien_patrona1

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/GALERIE2018/dzien_patrona1

Dzień Patrona Szkoły w II Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida był obchodzony bardzo uroczyście. Młodzież licealna wraz z gronem pedagogicznym uczestniczyła we mszy św. w kościele Trójcy Przenajświętszej, podczas której piękną homilię wygłosił ks. proboszcz Roman Skowron. Dalsze obchody miały miejsce w budynku liceum.

Przybyłych gości serdecznie powitała dyrektor szkoły pani Anna Antyga. Obecni byli: Henryk Czerniej wicestarosta krasnostawski, Sławomir Kamiński naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego, ks. kanonik Roman Skowron, Ewelina Rudy rzecznik Starostwa Powiatowego oraz rodzice uczniów. W swoim wystąpieniu pani dyrektor podkreśliła rolę patrona w procesie dydaktycznym i wychowawczym szkoły. Poeta, który za życia, a nawet kilkadziesiąt lat po śmierci był zbywany całkowitym milczeniem, pod koniec XX wieku został uznany przez wielu historyków literatury za najwybitniejszego polskiego poetę. Dlaczego jest ciągle aktualny i wciąż inspiruje? Ponieważ poglądy Norwida wykraczały znacznie poza ramy epoki, w której żył, swoją epokę widział niejako z perspektywy naszych dni. I dlatego możemy o nim mówić: poeta współczesny. I musimy pamiętać jeszcze o jednym, że był chrześcijaninem. Głęboka wiara sprawiła, że w jego twórczości nie ma wahań, nie ma wątpliwości w kwestiach wyborów moralnych, bo wszystko opierał na wartościach pochodzących z prawd ewangelicznych. Dla wielu z nas stał się "poetą ładu moralnego" – powiedziała Anna Antyga.
Głos zabrał także wicestarosta Henryk Czerniej, który wyraził uznanie dla II Liceum Ogólnokształcącego za działania związane z pielęgnowaniem tradycji szkoły i wychowaniem młodzieży zgodnie z ideałami Norwida.
Następnie uczniowie Kinga Tubilewicz i Paweł Piątkowski, którzy prowadzili Dzień Patrona Szkoły, zapowiedzieli bardzo ważną część uroczystości. Tradycją szkoły jest przyjęcie uczniów klas pierwszych w poczet społeczności szkolnej, czego wyrazem było ślubowanie na sztandar szkoły. Ceremonię ślubowania uczniów klas pierwszych poprowadziła wicedyrektor pani Aneta Karczmarek.
W dalszej części uroczystości przewodnicząca jury Szkolnego Konkursu Norwidowskiego pani Ewa Magdziarz ogłosiła wyniki konkursu, w którym I miejsce zajęła Dominika Woźniak z kl. III A, II miejsce – Karolina Hejduk z kl. III A, natomiast III miejsce przypadło Karolinie Gaweł (kl. II B). Laureatom konkursu nagrody książkowe wręczyli pani Anna Antyga dyrektor szkoły oraz pan Henryk Czerniej wicestarosta krasnostawski.
W Dniu Patrona przeprowadzono także wybory do Samorządu Uczniowskiego. Przewodnicząca Szkolnej Komisji Wyborczej Ilona Kalamon przedstawiła wyniki zgromadzonej w sali społeczności i gościom. Przewodniczącym został Kacper Fidecki, zastępcą Karolina Gaweł a skarbnikem Filip Rybczyński. Młodzież przyjęła wyniki głosowania gorącymi brawami. Oficjalną część uświetniły występy artystyczne uczniów, w wykonaniu których usłyszeliśmy utwory Norwida. Edyta Pastuszak zaprezentowała wiersz „Daj mi wstążkę błękitną”, Jakub Mazurek – wiersz „Trzy strofki” a Katarzyna Wójcik zaśpiewała utwór „Modlitwa”.
Po części oficjalnej odbyły się otrzęsiny klas pierwszych oraz prezentacje klas. Tę część uroczystości z dużym poczuciem humoru poprowadził Kacper Fidecki. Najwięcej entuzjazmu wśród uczniów liceum wzbudziły rywalizacje pomiędzy klasami pierwszymi w kilku konkurencjach: plastycznej – malowaniu portretu lub karykatury wychowawców, muzycznej – „Jaka to melodia”, sprawnościowej polegającej na wypiciu mleka w jak najkrótszym czasie, sportowej – przeciąganiu liny. Hitem tej części imprezy były zawody strzelania goli do małej bramki przez wychowawców klas: panią Bożenę Szafran – Ogonowską i panią Monikę Adamczuk – Szamik. Popisy uczniów i wychowawców oceniało jury w składzie: Marek Nowosadzki i Leszek Kluch – opiekunowie SU oraz Weronika Gumieniak – przedstawiciel uczniów. Zwyciężyła klasa I A, która tylko jednym punktem pokonała klasę I B. Dyplomy za zwycięstwo i sportową walkę przedstawicielom klas pierwszych wręczyła pani dyrektor Anna Antyga. Dla wszystkich uczniów i zaproszonych gości przygotowano słodki poczęstunek. Na zakończenie uroczystości pani dyrektor podziękowała Leszkowi Kluchowi i Markowi Nowosadzkiemu oraz Samorządowi Uczniowskiemu za opracowanie atrakcyjnego scenariusza i organizację obchodów Dnia Patrona, które dostarczyły uczniom miłych wrażeń i emocji.
{gallery}GALERIE2018/dzien_patrona1{/gallery}