Dnia 19.11.2012r. w II LO odbyło się spotkanie dotyczące problemów z jakimi boryka się Tybet.

Warsztaty prowadzone były w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej. Prowadziła je przedstawicielka Krasnostawskiego Ruchu Ekologicznego Viridis Izabela Gawęcka, zaś oddanymi słuchaczami członkowie klasy II c .Pani Iza zajmuje się sprawą Tybetu już 5 lat, jej celem było obudzenie w nas wrażliwości na obecna sytuację Tybetańczyków, poprzez przedstawienie ich życia codziennego.

Tybet leży na południu Chin, nie jest on zaznaczony na współczesnych mapach, ponieważ od 1951r. to miejsce uznane jest za część Chin. Obecnie Tybetańczycy są mniejszością, zajmuja tzw. Tybetański Region Autonomiczny, który jest o połowę mniejszy niż ich faktyczny region.

Tybet posiada odrębny język, religię i kulturę , która jest bardzo ciekawa. Jest on również ostatnią ostoją świata mistycznego. Chiny czerpią wysokie zyski, wykorzystując walory Tybetu, rozwinięto turystykę na wysokim poziomie. 

W bardzo trudnej sytuacji jest także lud koczowniczy –Nomadowie tybetańscy. Do tej pory żyli oni w zgodzie z przyrodą podróżując wraz ze swoim bydłem pastewnym, w większości są więc analfabetami, zwykłymi pasterzami, teraz muszą się przyzwyczaić do narzucanych im podatków, czynszów. Zmuszeni są do szukania pracy, co jest niemożliwe z powodu braku wykształcenia.  Ekologia Tybetu podupada,  prowadzi się  wycinkę drzew  powodującą  głęboką degradację środowiska.

Właśnie z takimi problemami zapoznała nas prowadząca, pozwoliła też zapoznać się z licznymi organizacjami wspomagającymi Tybet. Okazało się, że dużo ludzi symbolicznie wspomaga Tybet. W Polsce mieszka zaledwie kilka rodzin tybetańskich. Ważne jest, aby pomóc im jak najlepiej zachować  kulturę i obyczaje. Dowiedzieliśmy się że w naszej stolicy jest tworzone ,,Grafiiti dla Tybetu”- jest to jedna z form przenoszenia sztuki dla potrzeb wydarzeń ważnych społecznie.

Patrycja Stojańska, kl. IIC