Filmowe warsztaty historyczne „1050. rocznica Chrztu Polski" to cykl spotkań, które odbyły się 22 kwietnia i 4 maja 2016 r. w II LO w Krasnymstawie. W czasie warsztatów, zorganizowanych przez Ewę Magdziarz - lidera Filmoteki Szkolnej - odbyła się projekcja filmu „Wyspa władców" w reżyserii Zdzisława Cozaca, który wyraził zgodę na bezpłatne pokazy w Pracowni Filmoteki Szkolnej.

Image00004

A. M. Wyrwa i J. Wieczorek piszą, że „Wyspa władców" to popularno-naukowa refleksja o Ostrowie Lednickim – „Świętej wyspie" (...), która we wczesnym średniowieczu była jednym z najważniejszych ośrodków państwa Pierwszych Piastów, miejscem chrztów i wiecznego spoczynku wczesnych elit, a także znaczącym centrum militarnym i gospodarczym kraju.

W czterech spotkaniach wzięli udział nauczyciele i gimnazjaliści z Małochwieja Dużego, Rejowca i Siedlisk, a także uczniowie z klasy I A i II B z „Norwida" - w sumie 147 uczestników. Poszczególne pokazy filmu były poprzedzone prelekcją przygotowaną przez dr. Piotra Zielińskiego – nauczyciela historii II LO oraz Pawła Piątkowskiego – ucznia naszej szkoły, przewodniczącego Rady MDKF „Iluzjon". Po projekcji dyskusje na temat filmu prowadzili Piotr Zieliński, Ewa Magdziarz i Paweł Piątkowski. Zastanawiano się, czy odkrywanie historii jest ciekawe, czym różni się historia w szkole od tej pokazanej w filmie. Uczestnicy spotkania mówili, co ich w filmie zaskoczyło, zdziwiło czy wręcz zaszokowało. Przede wszystkim padały argumenty za tym, jakie korzyści wynikały dla państwa polskiego z przyjęcia chrztu. Uczniowie i nauczyciele zastanawiali się także, jak wyglądałoby nasze państwo, gdyby Mieszko I podjął inną decyzję. Podsumowaniem każdego spotkania był konkurs, przygotowany przez Piotra Zielińskiego, sprawdzający znajomość faktów przedstawionych w filmie. Uczniowie bardzo chętnie odpowiadali na pytania konkursowe. Nagrodami w konkursie były gadżety promocyjne Filmoteki Szkolnej. Na zakończenie warsztatów nauczyciele otrzymali materiały edukacyjne nadesłane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz płyty, m. in. z filmem „Pewność" z 5. edycji letniego projektu „Kręćmy film!".

Ostatnia projekcja filmu „Wyspa władców" Zdzisława Cozaca odbędzie się 16 maja 2016 r. w Pracowni Filmoteki Szkolnej w czasie finału Powiatowego Konkursu Historycznego „Polska pierwszych Piastów i rozwój chrześcijaństwa w Polsce w X-XII w.", którego organizatorem jest Marek Nowosadzki – nauczyciel historii II LO.

Ewa Magdziarz

opiekun MDKF "Iluzjon"