Młodzież II LO zainteresowana biotechnologią  już po raz kolejny  uczestniczyła w naukowych  warsztatach  laboratoryjnych z biotechnologii  prowadzonych w Międzynarodowym  Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej oraz w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Gościnnie w warsztatach uczestniczyli laureaci  II Edycji  Powiatowego  Konkursu Przyrodniczego dla gimnazjalistów, uczennice: Justyna Ciechańska, Magdalena Żurek, Julia Szewczyk  z Gimnazjum nr 5 w Krasnymstawie  wraz z opiekunem p. Teresą Miszczak. Wyjazd gimnazjalistkom ufundowało Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie jako nagrodę główną Konkursu.
Image00009

Warsztaty odbyły się 9 kwietnia 2014 r. Celem warsztatów było przybliżenie uczniom technik inżynierii genetycznej stosowanych w biotechnologii. Podczas 4- godzinnych zajęć  uczniowie pracowali na specjalistycznym sprzęcie laboratoryjnym i wysłuchali wykładów  n/t  izolacji materiału genetycznego z komórekbakteryjnych metodami „crack” i minilizy, fragmentacji DNA  enzymami  restrykcyjnymi ,mapowania genomu , elektroforetycznego rozdzielania fragmentów DNA  oraz hodowli wybranych szczepów bakterii Escherichia coli .Działania laboratoryjne uczniowie wykonywali samodzielnie i polegały one na  izolacji materiału genetycznego z bakterii, oczyszczeniu go w kolumnie, przecinaniu na fragmenty z użyciem specyficznych restryktaz , wykonaniu elektroforezy i mapy restrykcyjnej plazmidu bakteryjnego. Prawidłowo przeprowadzone doświadczenie pozwalało  zobaczyć  DNA genomowe, plazmidowe i RNA  na monitorze komputera. Na dowód prawidłowo przeprowadzonych doświadczeń  uczniowie otrzymali zdjęcia z elektroforezy DNA plazmidowego bakterii , które izolowali samodzielnie. Podczas zajęć uczniowie wykazali się wiedzą odpowiadając dzielnie na pytania prowadzących warsztaty. Dodatkową atrakcją pobytu w Warszawie było zwiedzanie Muzeum Nauki i Techniki. Tam uczniowie mogli obejrzeć interesujące eksponaty  użytku codziennego począwszy od ich prototypów,a były to m.in. to pralki, magle, telefony, kalkulatory, radia , telewizory, zegary, urządzenia do wytwarzania prądu oraz rowery, motory, samochody i samoloty. Ciekawe opowieści przewodników umożliwiły poznanie rąbka historii przedmiotów użytku codziennego, motoryzacji, lotnictwa i komputeryzacji. Zainteresowani fizyką  mieli możliwość badać pole elektryczne ciała i fale akustyczne,  generować prąd .Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali  melodii z prototypów MP3   oraz szaf grających.W dobry nastrój wprowadził wszystkich spacer po Warszawie(ogrody na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego , Stare Miasto , Nowy Świat), pamiątkowe fotografie i oczywiście Złote Tarasy.

Organizacja wyjazdu: Elżbieta Kargul

Opiekunowie :Anna Antyga,  Teresa Miszczak