W roku jubileuszowym 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w II LO im. C. K. Norwida w Krasnymstawie odbył się cykl czytania utworów z kanonu literatury polskiej. Jedenastego dnia każdego miesiąca młodzież spotykała się i czytała dla Niepodległej.

11 maja poświęciliśmy na wspólną lekturę wyjątkowej poezji naszego Patrona- Cypriana Kamila Norwida. Uczniowie klasy  II b wybrali twórczość czwartego wieszcza na spotkanie z cyklu "Czytamy dla Niepodległej". Samodzielnie wybrali ulubione wiersze, których nie omawia się w szkole. "Litość", " Czułość", "Moja piosnka II" i wiele innych, ważnych i wartościowych tekstów, które sprawiają, że Norwid staje nam się bliższy. Trudno wyobrazić sobie kanon literatury polskiej bez słów wybitnego artysty i myśliciela : "U mnie rozkosz i życie, gdy moja myśl wolna ".

W jubileuszowym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości II Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Krasnymstawie już po raz piąty włączyło się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, którą w tym roku połączono z wydarzeniem „Czytamy dla Niepodległej”. 11 dnia każdego miesiąca uczniowie czytają fragmenty utworów literackich wykorzystując teksty z Antologii Niepodległości.

W dniach 30 marca - 16 kwietnia trwa II Ogólnopolskie Czytanie "Jeżycjady". To żartobliwe określenie cyklu powieści Małgorzaty Musierowicz rozgrywających się w poznańskiej dzielnicy Jeżyce, zostało nadane przez prof. Zbigniewa Raszewskiego. Historia rodziny Borejków toczy się od 1975 roku do czasów współczesnych. Przyjaciele i znajomi Gabrysi, Idy, Natalii i Patrycji przeżywają trudny czas dorastania, uczucia, sukcesy i porażki na tle wydarzeń społecznych i politycznych.