Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/norwidlks/domains/norwidkrasnystaw.pl/public_html/images/galerie/GALERIE2018/jub25tradycje

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/GALERIE2018/jub25tradycje

Pielęgnowanie tradycji i spuścizny poetyckiej wielkiego poety romantycznego zapoczątkowały uroczystości nadania szkole imienia Cypriana Kamila Norwida w przeddzień 174 rocznicy urodzin poety, 23 września 1995 roku.

Od tej pory każdego roku w dniu 24 września II Liceum Ogólnokształcące obchodzi swoje najważniejsze święto – Dzień Patrona Szkoły. Obchody zawsze rozpoczynają się mszą świętą w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w intencji duszy poety i społeczności szkolnej. Wyjątkową tradycją w tym dniu jest uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły uczniów klas pierwszych. W czasie akademii przygotowywanej przez młodzież i nauczycieli języka polskiego prezentowane są osiągnięcia i dokonania oraz uzdolnienia i pasje artystyczne uczniów II LO. Inscenizacje teatralne przedstawiają najbardziej znane motywy twórczości, przybliżając jednocześnie piękno poezji i niepowtarzalność osobowości Norwida.

W związku z tym, że Rok 2001 ogłoszono Rokiem Norwidowskim, obfitował on w wiele interesujących wydarzeń w życiu szkoły. Najważniejszym punktem szkolnych obchodów tego roku stało się odsłonięcie popiersia patrona przed budynkiem w dniu 11 listopada. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był ksiądz Ryszard Winiarski. Delegacje szkoły uczestniczyły również w Colloquia Norwidiana VI w Kazimierzu Dolnym i konferencji naukowej zorganizowanej w związku ze 180. rocznicą urodzin C. K. Norwida przez Pracownię Słownika Języka Cypriana Norwida Uniwersytetu Warszawskiego. We wrześniu uczniowie i nauczyciele z II LO wzięli udział we mszy w Kościele Polskim w Paryżu.
6 grudnia 2001 r. odbyła się w szkole sesja popularnonaukowa podsumowująca Obchody Roku Norwidowskiego.

II Liceum Ogólnokształcące imienia Cypriana Norwida od roku 2000 jest organizatorem konkursów norwidowskich. Od roku 2004 konkurs ma zasięg ogólnopolski i jest adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Dotychczas nasza szkoła była organizatorem czterech edycji konkursu wojewódzkiego oraz dwunastu edycji konkursu, w których uczestniczyli uczniowie z całej Polski. Celem konkursu jest odkrywanie w twórczości Norwida prawdy o człowieku i chrześcijaninie, a także podjęcie trudu wcielania w życie ideałów poety. Patronat nad konkursem sprawuje Instytut Badań nad Twórczością Norwida Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Gośćmi honorowymi w czasie finałów byli wybitni naukowcy z całego kraju.

„Zadumki Norwidowe” to kolejne cykliczne spotkania z twórczością Patrona Szkoły. Podniosły nastrój kameralnych spotkań niewątpliwie sprawia, że refleksyjna poezja Norwida na długo pozostaje w pamięci słuchaczy.

Nagroda Patrona Szkoły jest przyznawana co roku przez Kapitułę absolwentowi, który wykształcił w sobie wyjątkowo dojrzałą osobowość i postępuje zgodnie z ideałami wskazanymi przez Patrona Szkoły, twórczo uczestniczy w życiu społecznym i cieszy się dobrą opinią w środowisku. Do tej pory Kapituła przyznała 20 nagród.

11 kwietnia 2011 r. ówczesny dyrektor liceum Edward Kawęcki został uhonorowany medalem Za zasługi w upowszechnianiu twórczości Cypriana Norwida przez Fundację Norwidowską działającą przy KUL.

Tradycje norwidowskie dają możliwość rozwijania uczniowskich zainteresowań i pasji pod patronatem wybitnie utalentowanego artysty, jakim był Cyprian Kamil Norwid.
{gallery}GALERIE2018/jub25tradycje{/gallery}