×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/norwidlks/domains/norwidkrasnystaw.pl/public_html/images/galerie/GALERIE_2016/kotowski
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/GALERIE_2016/kotowski

Warsztaty, zorganizowane w ramach „Sieci nauczycieli - Filmoteka Szkolna – Krasnystaw”, odbyły się 4 marca 2016 r. w II LO w Krasnymstawie w pracowni Filmoteki Szkolnej. W spotkaniu wzięli udział nauczyciele i uczniowie z gimnazjów nr 1, nr 3 i nr 4 w Krasnymstawie, z gimnazjów w Małochwieju Dużym i Rejowcu, z SOSW, II LO w Krasnymstawie oraz III LO w Lublinie.


 

Warsztaty, zorganizowane przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej, prowadził animator kultury filmowej Piotr Kotowski, który od 2000 r. jest przewodniczącym jury w Powiatowym Konkursie Filmowym w kategorii praca filmowa/fotograficzna/fotokast. Program spotkania, opracowany wspólnie z liderką Filmoteki Szkolnej, obejmował następujące zagadnienia: „W polskim obiektywie” – prezentacja aktualności, analiza projektów prac filmowych, fotograficznych i fotokastów” z XIV Powiatowego Konkursu Filmowego,inspirujące przykłady filmów i fotokastów z XIII edycji „Powiatowego Konkursu Filmowego”, prezentacja i analiza prac z Filmowego Konkursu „Filmoteka Szkolna. Akcja!”.

W części wprowadzającej Piotr Kotowski podkreślał, że ostatnie lata są wyjątkowo dobre dla polskiego kina. Sukcesy rodzimej kinematografii są związane z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, który już od ponad 10 lat buduje swój wizerunek. Polski film budzi zainteresowanie na świecie a PISF stał się wzorem dla kinematografii europejskich.

 Po obejrzeniu projektów filmowych i fotograficznych na XIV edycję konkursu organizowanego przez II LO Piotr Kotowski udzielił wskazówek autorom prac. Podkreślał, że w projektach tych widać filmowe myślenie, oryginalne pomysły, symboliczne ujęcie problemu, ale także nawiązania do filmów ważnych w kinematografii polskiej i europejskiej. Prowadzący zaznaczył, że jest mile zaskoczony pomysłami, prostotą wykonania i prawdą filmowych projektów, które ukazują ważne społecznie tematy, ale także rozterki młodych ludzi. Wartością prac młodych filmowców jest możliwość różnorodnego ich odczytania, umowność ukazanych sytuacji i symboliczne ujęcie codzienności. W niektórych pracach pojawiły się nawiązania do klasyki literatury polskiej i stylizacja na nieme kino. Uczniom udało się odtworzyć klimat charakterystyczny dla starych filmów i ukazać znane historie z dużym poczuciem humoru.

Na zajęciach obejrzeliśmy prace z kilku edycji konkursu Filmoteki Szkolnej, które zaskakują ciekawymi pomysłami i uproszczoną formą anegdoty, co jest zaletą tych filmów.  Na warsztatach zostały pokazane również prace Oliwii Zajączkowskiej, Jakuba Kopańki, Łucji Staszak i Weroniki Chrząszcz oraz Macieja Kamieniaka – laureatów XIII edycji Powiatowego Konkursu Filmowego. Komentarz prowadzącego do obejrzanych filmów być może zainspiruje tych uczniów, którzy jeszcze nie wypracowali ostatecznej formuły swoich projektów. Indywidualne rozmowy z Piotrem Kotowskim także pomogą młodym reżyserom w rozstrzygnięciu twórczych dylematów. W czasie finału konkursu, który odbędzie się 15 kwietnia, młodzi twórcy ponownie spotkają się z Piotrem Kotowskim i wysłuchają analizy prac filmowych i fotograficznych zgłoszonych na konkurs.

Prace filmowe zaprezentowane na warsztatach „Inspiracje Filmoteką Szkolną” mogą być także przesłane do 18 marca 2016 r. na Unia Film Festival organizowany przez III LO w Lublinie. Informacje o festiwalu przekazał organizator Wojciech Jastrzębski. 

Ewa Magdziarz
opiekun MDKF „Iluzjon”
lokalny lider Filmoteki Szkolnej
{gallery}GALERIE_2016/kotowski{/gallery}